godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Niezwykły monodram

2

W czwartek 18 czerwca 2015 roku młodzież licealna oraz klas trzecich gimnazjum miała okazję dwukrotnie obejrzeć niezwykły spektakl przygotowany przez teatr Res Humanae. Niezwykły, bo na scenie wystąpiła tylko jedna aktorka... Prawie pół godziny trwał jej występ i w tym czasie na widowni panowała idealna, ale nie wolna od emocji, cisza.

Kim była owa aktorka? To uczennica klasy 1D Natalia Prawdzik, która po raz pierwszy spróbowała swoich sił w sztuce monodramu. Wspólnie z reżyserem Bożeną Bendig pracowała nad  przygotowaniem spektaklu „Wstręt" na podstawie tekstu autorstwa Jarosława Czaplińskiego. Spektakl miał premierę w początkach kwietnia 2015 roku na miejskich eliminacjach Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, następnie po zwycięstwie w swojej kategorii Natalia prezentowała go w Białymstoku.

Młoda aktorka związana jest z teatrem Res Humanae od czterech lat. Jako jedyna z gimnazjalistek wystąpiła w roku 2012 w bardzo trudnym i wartościowym spektaklu na podstawie tekstu Pawła Leszkowicza „Trzy królestwa". Ma w swoim dorobku między innymi role Maryi w „Jasełkach staropolskich" czy księżniczki – główna postać kobieca w „Świniopasie" na podstawie baśni Andersena.

Tym razem publiczność doceniła jej umiejętność budowania napięcia na scenie oraz  prawdę przekazu i odwagę mówienia o sprawach bardzo trudnych, ale bliskich młodzieży. Widzowie obserwowali zatem wstrząsające losy bohaterki na przestrzeni sześciu lat. Na czoło wysuwa się tu problem trudnego funkcjonowania w rodzinie nastawionej nieustannie na sukces dziecka i w konsekwencji pojawienie się anoreksji, bulimii i samookaleczeń. Tak ekstremalne doświadczenia młodej dziewczyny wymagały psychologicznego komentarza, zatem organizatorka spotkania Bożena Bendig zaprosiła do współpracy panią Zofię Piłasiewicz – pracownika Powiatowej Poradni Pedagogiczno – Psychologicznej. I tak oto sztuka sceniczna stała się punktem wyjścia do interesującej rozmowy na powyższe tematy.

Zgodnie z planami twórczymi jesienią sztukę będą mogli obejrzeć rodzice i nauczyciele, także z innych szkół, będą mieli też szansę na powiązane tematycznie z przesłaniem spektaklu spotkanie z psycholog Zofią Piłasiewicz.

1