godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Towarzystwo Chemiczne z IIa

To grupa uczniów "biol-chema", którzy uczestniczą w programie ARCHIMEDES. Ich przygoda z chemią zaczęła się 1-go września 2009r., gdy rozpoczęli naukę w I LO w Augustowie. Zajęcia z programu rozpoczęły się w marcu. Sobotnie spotkania prowadzi charyzmatyczna p. prof. Wiesława Borowska-Gulan (p. prof. jest jednocześnie przewodniczką po świecie chemii w IIA). Zajęcia były tematyczne, na każdym z nich istniała możliwość przekonania się o tym,że nie zawsze książkowa wiedza ma odzwierciedlenie w praktyce - czyli na własnoręcznym przeprowadzeniu doświadczeń, a gdy mieszaniny nie były już potrzebne... Przeważnie lądowały w 1 zlewce. Efekt - zawsze zaskakiwał. Z czasem, uczniowie mogli sami prowadzić zajęcia, oczywiście z pomocą chemicznego Sen-Seja, którym jest p. Wiesia.

Spotkania to nie tylko nauka, ale także humor i świetna zabawa. Członkowie Towarzystwa chemicznego to indywidualności.

tch1

Bartłomiej - ostoja wiedzy, Asia - jasnowłosa koneserka kaw

tch2

Anetka - Królewna Śnieżka o zniewalającym głosie, Olga - płomiennowłosa czerwona dusza

tch3

Basia - drobniutka, a drzemie w niej głos jak dzwon, Ula - "mała blondyneczka nananananana",Emilka - potrafi tańczyć z probówką

tch4

Emilka - potrafi tańczyć z probówką, Paula - cicha woda, a wodór sam się nie zapalił...

tch5

Kasia - zawsze spokojna i uśmiechnięta, Magda - spokojnie może konkurować Pascalem Brodnickim

tch6

Weronika - szalona, rudokręcona, zmysł chemiczny, Emilka, nad którą ciąży kinetyka...

tch7

 Michał - mistrz roztworów

tch8

 Marzena - porządna, dokładna, precyzyjna, Zuzia - mknie na Kabestanie

tch9

Iza - po prostu artystka, Filip - pokochał stężone serca

 

W ramach programu ARCHIMEDES członkowie Towarzystwa Chemicznego mieli możliwość odwiedzenia Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej. Na WAT-cie zajęcia przeprowadzał, budzący u niektórych strach - podchorąży, który udowodnił, że Ula ma niebieską krew, Olga jest czarownicą, że Emilka może założyć herbaciarnię a Asia - gorzelnię. Iza - co tu dużo opisywać, po prostu artystka.

Natomiast na Politechnice zajęcia prowadzone były przez profesora chemii nieorganicznej, który obawiając się, że Towarzystwo zgubi się w stolicy - odprowadził uczniów pod samego busa. BYŁO SUPER!

Aż w końcu nadszedł dzień, w którym członkowie Towarzystwa mogli wykazać się swoją wiedzą i chemicznymi umiejętnościami. 3.06.2011 r. w roku Marii Skłodowskiej-Curie odbyły się pokazy doświadczeń chemicznych dla uczniów gimnazjum i LO. Ale o tym przeczytacie w następnym odcinku...