godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Pokazy chemiczne

3.06.2011r. p. prof. Wiesława Borowska - Gulan zorganizowała pokazy chemiczne, w których uczestniczyło Towarzystwo Chemiczne z klasy IIA. Prezentowane doświadczenia głównie skierowane były do uczniów gimnazjum, w celu zainteresowania ich przedmiotem.

Zajęcia odbywały się w dwóch salach: 313 i 316. W 316 odbywały się doświadczenia bardziej niebezpieczne, wymagające ostrożności, dokładności i skupienia. Michał Jaśko był odpowiedzialny za (wymyślone przez siebie) doświadczenie o nazwie "chemiczna mgiełka" - polegające na działaniu perhydrolem na KMnO4. Weronika Sokołowska i Emilka Burakiewicz przeprowadzały erupcję chemicznego wulkanu. Bartłomiej Zieniuk i Filip Nerko wykonali bardzo efektowne, aczkolwiek niebezpieczne doświadczenie o niepozornej nazwie - "zapałki" z użyciem stężonych kwasów i KMnO4. Ponadto chłopcy przygotowali doświadczenie, w którym stworzyli ogień bez użycia zapałek czy zapalniczki. W 311 zajęcia odbywały się przy 4 stanowiskach, za pierwsze odpowiedzialne były: Aneta Grabińska, Olga Krzywińska, Basia Suchodolska i Paula Kondracka, dziewczyny pokazały jak zasadzić rośliny w probówce, jak wyhodować kryształ dendryczny oraz w jaki sposób uzyskać sztuczną krew (potocznie "krew teściowej").

Przy drugim stanowisku Asia Aleszczyk i Zuzia Przekop przeprowadziły barwne doświadczenia w probówkach oraz umożliwiły uczestnikom pokazu napisanie wiadomości bez długopisu czy ołówka, ale za pomocą prądu.

Dziewczyny z trzeciego stanowiska: Magda Kamińska, Ula Skiędziel, Emilka Bednarczyk i Marzena Sokołowska przeprowadziły doświadczenia polegające m. in. na zmianie koloru płomienia, ukazały mechanizm działania sztucznych ogni, wykonały również doświadczenie o nazwie "tajemnicza wiadomość", polegające na odczytaniu komunikatu przy pomocy amoniaku.

Za czwarte stanowisko odpowiadała Iza Pogorzelska, przy którym uczestnicy pokazu mogli sami przekonać się o odczynie poszczególnych roztworów dodając do nich odpowiedni wskaźnik. Po dokonanej prezentacji zainteresowani mogli sami wykonać napis, przekazać tajemniczą wiadomość, czy "strzelić żelazem w ogień". Dzień pokazów każdy z uczestników może uznać za w pełni udany, poszerzył on wiedzę oraz sprawił, że przez chwilę członkowie Towarzystwa poczuli się jak nauczyciele, choć nie do końca wiadomo czy "uczniowie" byliby zadowoleni z takiego rodzaju przekazywania wiedzy, bo jak wszystkim wiadomo p. Wiesia jest tylko jedna i niepowtarzalna.

tch10