godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Spotkania pokoleń, czyli rozmowy o książkach i życiu

1

Już po raz drugi w tym roku nasza szkoła (reprezentowana przez polonistkę i absolwentkę I LO panią Bożenę Bendig) oraz Klub Augustowian w Warszawie (reprezentowany przez absolwenta szkoły pana Bogdana Falickiego) zorganizowały imprezę kulturalną dla mieszkańców miasta.

W październiku ubiegłego roku było to Poezjowanie męskie, poezjowanie kobiece, natomiast 11 stycznia 2017 roku spotkanie pod hasłem Nie czytasz książek ? Z Tobą mi nie po drodze!

Zebranych w imieniu gospodarza, czyli I LO w Augustowie, które w bieżącym roku obchodzi 90 urodziny, przywitała pani Bożena Bendig.

W ramach spotkania zebrani goście - poprzez wystawę ilustracji, przygotowaną przez panią Małgorzatę Zachorowską, oraz komentarz do niej pani Moniki Rowińskiej Książki wszystkich pokoleń i gustów - mieli okazję powrócić do krainy dzieciństwa i spotkać się z ciągle fascynującymi Muminkami, Kubusiem Puchatkiem czy Małym Księciem.

Zaproszona na spotkanie pani Janina Pietrzak – obdarzona gawędziarskim talentem polonistka, miłośniczka i znawczyni literatury oraz historii regionu - sięgnęła pamięcią do dziejów swojej rodziny i na przykładzie wielu pokoleń przedstawiła rolę książek, wspominając m. in., że jeden z jej przodków umiał na pamięć całego Pana Tadeusza! Gawędę Moja czytelnicza rodzina poprzedziła prezentacja gościa dokonana przez panią Krystynę Korzeniewską.

Kolejnym niezwykłym gościem wieczoru, z którym rozmowę na temat Kto mi dał skrzydła, czyli Książkę prowadził pan Bogdan Falicki, był profesor Bogdan Zdziennicki – absolwent Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie z roku 1961, doktor nauk prawnych, sędzia Trybunału Konstytucyjnego oraz jego prezes w latach 2008–2010. Pan profesor podzielił się refleksjami o swoich pierwszych oraz ulubionych lekturach i ich wpływie na rozwój osobowości.

Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją, prowadzoną przez panią Janinę Osewską oraz wystąpieniem dyrektor Szkoły pani Joanny Lisek, która poprosiła absolwentów o spisanie wspomnień, które znajdą się w przygotowywanym z okazji jubileuszu II wydaniu monografii Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Augustowie.

W tym dniu również młodzież licealna miała okazję spotkać się z profesorem Bogdanem Zdziennickim, który przedstawił swoją drogę życia - od gimnazjum i liceum do najwyższych stanowisk w życiu publicznym. Podzielił się także wspomnieniami o szkole, m.in. o kończącym edukację w Augustowie egzaminie dojrzałości (był pierwszym maturzystą w dziejach szkoły, który uzyskał najwyższe noty ze wszystkich przedmiotów) oraz występach w teatrze prowadzonym przez panią Larysę Kuźmicz. „Starszy kolega", jak siebie określił, z przyjemnością odpowiadał na pytania młodzieży. Wymienił też wielu zasłużonych dla nauki i kultury absolwentów „Piramowicza". Podkreślił, że każdy człowiek decyduje o swoim losie i może wiele w życiu osiągnąć. Organizatorkami spotkania były panie Bożena Bendig oraz Magdalena Siedlecka.

Organizatorzy zapowiadają kolejne spotkania dla młodzieży i mieszkańców miasta, które uświetnią Rok Jubileuszowy najstarszej szkoły średniej w regionie.

2