godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Narodowe Czytanie "Wesela" 2017

01

W sobotę 2 września 2017 r. w Miejskim Domu Kultury odbyło się Narodowe Czytanie „Wesela". Akcja, zainicjowana przez Prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku w całej Polsce i za granicą Quo vadis czytano w ponad 2200 miejscach. Organizatorem tegorocznej akcji były Augustowskie Placówki Kultury, a współorganizatorami, obok naszej szkoły, II LO i ACE.

W tegorocznym czytaniu uczestniczyło wiele osób dorosłych i młodzież, która prezentowała się w scenkach teatralnych. Naszą szkołę (podobnie jak w poprzednich latach) reprezentowali członkowie teatru Res Humanae pod opieką artystyczną pani Bożeny Bendig: Karolina Filipowicz (kl. 2a) i Kinga Ostrowska (kl. 2c) – w dialogach Radczyni (przedstawicielki inteligencji) i Kliminy (przedstawicielki ludu); Katarzyna Zaniewska (kl. 3ag) i Rafał Wyganowski (kl. 2c) jako Panna Młoda i Pan Młody w scenach aktu pierwszego oraz Aleksandra Cilulko (kl. 2 ag) i gościnnie Paweł Kondracki (absolwent I LO) w dialogu Panny Młodej z Poetą z aktu trzeciego. Uczestniczyli oni również w scenach zbiorowych, a także wspólnie z publicznością w końcowym tańcu chocholim. Widzowie i czytający ocenili tegoroczną lekturę jako bardzo udaną, nie zabrakło na niej – podobnie jak u Wyspiańskiego – zarówno scen zabawnych, jak i wzruszających.
W ostatnią sobotę zatem cała Polska, zgodnie z marzeniami poety, stała się ogromnym teatrem, w którym nie było granic między aktorami i widzami.

02

03

04

05

06

07