godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Podsumowanie projektu „Śladami Bohaterów 2017”

01

19 października 2017 roku odbyło się w siedzibie białostockiego IPN podsumowanie wyjazdu do Włoch uczniów i nauczycieli z kilkunastu podlaskich szkół.
Wcześniej, w dniach 18- 22 września 2017 roku uczestnicy wyprawy poznali dzieje II Korpusu Polskiego i jego szlak bojowy we Włoszech, podróżując po miejscach walk i odwiedzając cmentarze, na których spoczęli polegli w walkach o Monte Cassino, Padwę i Bolonię. W trakcie podróży oglądali filmy dokumentalne, słuchali wykładów. Najważniejszym elementem ekspedycji zorganizowanej już po raz ósmy przez białostocki Oddział IPN w ramach projektu Śladami Bohaterów była jednak możliwość „dotknięcia historii" - obecność w miejscach walk, modlitwa na cmentarzach.

W ramach ekspedycji uczniowie przygotowali projekty edukacyjne, które zaprezentowali na podsumowującym spotkaniu, czyli 19 października 2017 roku. Wszystkie szkoły wywiązały się z tego zadania celująco. Były bardzo ciekawe wywiady z osobami wywiezionymi w czasie wojny na Syberię czy do Niemiec, wywiad z żołnierzem AK oraz fotorelacje z wyjazdu do Włoch.

W trakcie podsumowania zostały także wręczone nagrody osobom, które osiągnęły najlepsze rezultaty w rozwiązywaniu zadań zawartych w karcie pracy związanej z tematyką wyjazdu. Także opiekunowie i dyrektorzy szkół obecni na spotkaniu otrzymali pamiątkowe książki i inne materiały edukacyjne.

Spotkanie podsumował Pan Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Białymstoku dr Waldemar Brenda, dziękując wszystkim uczestnikom oraz samorządom, bez których wyjazd nie byłby możliwy.

W tegorocznej ekspedycji brali udział uczniowie z następujących szkół: I LO w Suwałkach, Zespół Szkół w Siemiatyczach, Zespół Szkół Rolniczych w Ostrożanach, Zespół Szkół Rolniczych w Czartajewie, Zespół Szkół Zawodowych w Grajewie, Zespół Szkół ze Szczuczyna, Zespół Szkół z Niećkowa, Zespół Szkół z Wojewodzina, Zespół Szkół Rolniczych z Sokółki, Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej, Zespół Szkół w Suchowoli, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie (Agnieszka Hintertan, Kamila Krakowska i opiekun Elżbieta Klekotko), Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Siemiatyczach, Gimnazjum Publiczne nr 1 w Siemiatyczach i Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu.

02

03

04

05

06

07