godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Jak przystało na szkołę…

14 stycznia w dniu finału WOŚP-u Liceum Piramowicza w Augustowie  stało się na jeden dzień najaktywniejszym w mieście ośrodkiem kultury. Nie wiem, czy kiedykolwiek wcześniej w murach naszej szkoły odbyło się jednego dnia ok. dwudziestu wydarzeń artystycznych w trzech salach jednocześnie: koncerty muzyki poważnej, występy teatru, bardów, poetów, tancerzy, pokazy foto i kolekcji pocztówek dawnego Augustowa, promocje książek związanych z naszym regionem.

Postanowiliśmy zaoferować najlepszy program, na jaki mogliśmy zaprosić tego dnia  artystów i wykładowców. Z Białegostoku przyjechał historyk prof. Adam Dobroński, z Ciechanowa -  autorka książek Teresa Kaczorowska, z Warszawy dyrektor wydawnictwa Bellona - Waldemar Michalski oraz administrator portalu Kurort Augustów - Radosław Bućko, z Gib - bard i poeta Grzegorz Kucharzewski, z Grajewa literat i teolog - Józef Budziński. Nie zabrakło też augustowian. Wśród   publiczności pojawili się starosta Jarosław Szlaszyński, burmistrz Wojciech Walulik, przewodniczący Rady Miasta Filip Chodkiewicz, b. burmistrz Leszek Cieślik, a radny Piotr Piłasiewicz wystąpił z własnym programem edukacyjnym o bartnictwie.

Z Warszawy przyjechało grono absolwentów, m.in. prof. Bohdan Zdziennicki i lek. med. Barbara Krupińska-Wiewióra.
Od godz.13.00 do 21.00 odbywał się wielogodzinny Korowód Sztuk Wszelakich (nazwa „ściągnięta" z Woodstocku Jurka Owsiaka), podczas którego 90-latek Piramowicz zagrał w Orkiestrze Świątecznej Pomocy i na pewno przyczynił się do dwukrotnie większej zbiórki w Augustowie w stosunku do 2017 roku.

Jak przystało na szkołę, promowaliśmy ambitne czytelnictwo. Były debaty o książkach:

Przesmyk suwalski. Rosja kontra NATO" Tadeusza Kisielewskiego,

Dziewczyny Obławy Augustowskiej"  Teresy Kaczorowskiej,

Połączenie odebrane" ks. Adama Bonieckiego - o „Tygodniku Powszechnym",  którego czytelnicy chcą założyć w przyszłości Klub pod patronatem tego pisma.

Przez cały czas „Korowodu" czynny był pokój poczęstunków, aby artystom nie zabrakło sił. Sponsorami kulinariów byli Marian Dyczewski i firma ATVA oraz Tomasz Choroszewski i Palarnia Kawy La Kafo, a także grono anonimowych osób prywatnych, które ofiarowały swoje wypieki.
Dziękujemy wszystkim twórcom pracującym na program za „dziękuję", wdzięczni jesteśmy publiczności, która mając tego dnia bogatą ofertę kulturalną w mieście, wybrała program w Piramowiczu. Do zobaczenia za rok!

Bogdan Falicki

Sala się zapełnia i ... puszka się zapełnia                                                                                  

koniec listopada

Co zaoferować publiczności, aby przyciągnąć do I LO i zebrać jak najwięcej pieniędzy? Spektakl dla dorosłych? Nie, za poważne, poza tym aktorzy zajęci konkursami przedmiotowymi... Coś ciepłego dla dzieci i koniecznie z ich udziałem. Konsultacje z zespołem i decyzja - „Czerwony Kapturek"! Paweł Leszkowicz - absolwent szkoły i teatru wesprze warsztatami...

połowa grudnia

Pierwsze próby z doświadczonymi aktorami dowiodły, że uda się! Ale kolejne komplikacje, zespół się wykrusza, szukamy nowych ludzi do obsady ról. Udało się!

przed świętami

Jak ustawić grafik wszystkich imprez w szkole? Oddamy salę teatralną gościom, my zagramy na gimnastycznej - bez sceny, dzieci będą siedzieć na materacach, rodzice na krzesłach. Jeszcze nagrania podkładów, niezawodny Grzegorz Sobczak, i przygotowanie kostiumów oraz scenografii. Wilk w próbnym makijażu może wystraszyć, trochę go złagodzimy.

pierwsza połowa stycznia

Próby, próby, próby...  Czy ktoś do nas przyjdzie? W mieście bogata oferta – uprzedzam aktorów!
Na finał zatańczy „Focus" – dwie grupy – świetnie!

14 stycznia 2018

Wczoraj praca z zespołem w różnych konfiguracjach od 10.00 do 18.00. Dziś od 10.00. Co z publicznością? Godzina 13.45 - sala się zapełnia i puszka się zapełnia. Donosimy kilka razy krzesła... Bingo. Radosne twarze dzieci i aktorów, warsztaty i w efekcie na scenie jednocześnie ... 4 Czerwone Kapturki i 6 Wilków.
– Najbardziej mi się podobał Wilk i Gajowy – mówi parolatek, jak się okazało, syn aktorki Res Humanae przed laty.
Bożena Bendig

Bardzo sprawna organizacja i radosna atmosfera Wielkiej Zbiórki na rzecz potrzebujących. Tym większe jest moje zadowolenie z udziału w całym przedsięwzięciu, że mogłem obserwować uśmiech na twarzach dzieci oglądających spektakl, a później biorących udział w zajęciach teatralnych.
Paweł Leszkowicz

Występowanie w spektaklu teatralnym było dla mnie nowym doświadczeniem. Do przedstawienia „Czerwony Kapturek" wszyscy przygotowali się bardzo dobrze i bez wątpienia każdy starał się zagrać jak najlepiej. Naprawdę dobrze pracowało mi się w grupie. Sądzę, że dzieciom oraz ich rodzicom bardzo się podobało i z pewnością nie był to stracony czas. Naprawdę świetnym pomysłem było to, aby dzieci również mogły grać w przedstawieniu. To musiała być wspaniała zabawa. Całość tego wydarzenia oceniam bardzo pozytywnie i cieszę się, że mogłam być jego częścią.
Agnieszka Bagińska – śpiewający Gil

Według mnie warsztaty były bardzo ciekawe, dzieci mogły poczuć, jak to jest występować przed publicznością. Nasi młodzi aktorzy świetnie sprawdzili się w tej roli. Jak można było zauważyć, dzieci znakomicie się bawiły, uciekając przed wilkiem czy spacerując po lesie. Według mnie, częściej powinny się odbywać takie spektakle i warsztaty, ponieważ w ten sposób ośmielamy dzieci i zapraszamy do zabawy, więc nie spędzają tak dużo czasu w domu przed telewizorem czy komputerem.
Julia Stachurska – śpiewający Gil

Cudownie było móc pomóc innym
Moje uczestnictwo w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy okazało się fajną zabawą. Na początku byłam sceptycznie nastawiona do loterii fantowej, której byłam organizatorem, ale z dnia na dzień było coraz lepiej i więcej fantów. Loteria miała trwać trzy dni, a już drugiego dnia losy zostały sprzedane i fanty rozdane. Może na drugi rok zrobimy więcej losów... Cudownie było móc pomóc innym.
Mirosława Skorupa - organizatorka loterii w ZSO (I LO, Gimnazjum nr 4) w Augustowie