godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Spotkanie z absolwentem Dariuszem Bugalskim

2

We wtorek, 6. Listopada 2018 r.  naszą szkołę, na zaproszenie p. Bożeny Bendig odwiedził Dariusz Bugalski – absolwent „Piramowicza" i dziennikarz Radiowej Trójki. Pan Dariusz jest również prozaikiem i poetą. Właśnie wokół jego twórczości koncentrowało się spotkanie literackie.

Kilka słów o gościu: W 1979 r. ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie. Był jednym z pierwszych olimpijczyków szczebla centralnego w szkole (język rosyjski) i bez egzaminów dostał się na studia. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i filozofię na Uniwersytecie Łódzkim. Po studiach podjął pracę w Muzeum Sztuki w Łodzi, gdzie był m.in. autorem programu edukacyjnego. Pracę dziennikarską rozpoczął w 1998 w radiu Tok FM, następnie pracował w telewizji TVN. W 2001 przeszedł do Programu 3 Polskiego Radia. Na antenie TVP2 był jednym z gospodarzy programu „Pytanie na śniadanie". Od 2008 prowadzi „Klub Trójki" oraz „Trójkę pod księżycem".

Dariusz Bugalski to również poeta. Jest współzałożycielem Stowarzyszenia Literackiego im. K. K. Baczyńskiego, powołanego w Łodzi w 1990. W 1992 za debiutancki tomik Turtle, turtle, turtle otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców.

Dzięki spotkaniu uczniowie klas 2c oraz 1d mieli okazję wysłuchać kilkunastu opowieści, w których pan Darek przybliżył, jak m. in. powstały jego debiutancki zbiorek, powieść "Wirus" czy też  "83 piosenki, które pozwolą ci dotrwać do czterdziestki". Prócz tego odczytał jeden ze swoich wierszy z ostatniego tomiku „Korespondent Małego Przeglądu”, wcześniej dzieląc się ze słuchaczami tym, co skłoniło go do jego napisania. Tytuł zbioru nawiązuje do dodatku do czasopisma „Nasz Przegląd", który ukazywał się w Polsce przed II wojną światową przez 13 lat. "Mały Przegląd" powstał z inicjatywy Janusza Korczaka, a jego redaktorami były głównie dzieci. Po kilkudziesięciu latach praca Korczaka i twórczość najmłodszych przedwojennych autorów stały się inspiracją dla pana Bugalskiego, który stwierdził, że sam  nie do końca rozumie swoje wiersze ani nie potrafi ich w całości interpretować.

Nasz gość podzielił się też refleksjami na temat pracy radiowca. W  swoich audycjach Dariusz Bugalski porusza zagadnienia niezbyt oczywiste bądź takie, które rozumiane są tylko przez nastolatków. Są to np. "Czym jest współczesne taijiquan?" oraz "Co daje nam memetyka?"

Rozmowę z nim prowadził Maciej Trojanowski, ale także publiczność zadawała pytania, np. Jak nabrać pewności siebie, aby coś osiągnąć? Jak dobierać rozmówców do dialogów na żywo na antenie? Jak sobie radzić z zaskakującymi odpowiedziami? Odpowiadając, podkreślił, że warto słuchać głosu wewnętrznego (u starożytnych - dajmonion), który kieruje życiem człowieka. Zaproponował również kolejne spotkanie warsztatowe z grupą uczniów zainteresowanych dziennikarstwem,

Mamy nadzieję, że dzięki spotkaniu z panem Dariuszem udało się oswoić z poezją przynajmniej kilku uczniów, którzy byli obecni na spotkaniu, oraz udowodnić, przede wszystkim dzięki ciętym żartom pana Darka, że poezja nie musi być nudna. Uczestnicy spotkania podpisali podarowaną starszemu koledze najnowszą monografię szkoły „Jestem absolwentem Piramowicza!” (2017).

1

3

4

5