godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

Gimnazjum Nr 4  

                              logomale120

Wizyta Portugalczyków i Bułgarów

1

W dniach 26-31 maja do Augustowa przyjechała grupa 24 uczniów z miejscowości Svishtov w Bułgarii (ze szkoły "DimitarBlagoev" Secondary School) oraz z miejscowości Barcelos w Portugalii (ze szkoły Agrupamento de Escolas). Obydwie szkoły wraz z ZSO, I LO im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie od października ubiegłego roku wspólnie realizują dwuletni międzynarodowy projekt edukacyjny „Naucz się uczyć”, który uzyskał europejskie dofinansowanie w wysokości 23 tys. euro (100 tys. zł).

– Augustów powalił naszych gości na kolana – opowiada koordynatorka projektu Joanna Ostapowicz, nauczycielka języka angielskiego w ZSO. – Od pierwszych chwil spędzanych w Augustowie partnerzy naszego projektu zachwycali się urokiem naszego miasta. Oczywiście my także przygotowaliśmy się do tego spotkania na najwyższym poziomie i nie zapomnieliśmy, że w Augustowie spotkaliśmy się przede wszystkim po to, aby się czegoś nowego, a wręcz innowacyjnego nauczyć – podkreśla J. Ostapowicz.

Agnieszka Polakowska, pełniąca w projekcie rolę specjalisty ds. strategii i nauczycielka ZSO przybliżyła nam szczegóły programu, który realizowała młodzież z Bułgarii i Portugalii podczas spotkania w Polsce. Okazuje się, że to młodzież była głównym przewodnikiem zagranicznych gości podczas wszystkich aktywności. Młodzi augustowianie wcielili się w rolę tłumaczy podczas oficjalnego powitania naszych włodarzy: starosty Powiatu Augustowskiego Jarosława Szlaszyńskiego i burmistrza Augustowa Mirosława Karolczuka. Byli także przewodnikami turystycznymi podczas zwiedzania miasta, tłumaczyli nauczycieli w trakcie zajęć lekcyjnych z biologii, fizyki, chemii, języka rosyjskiego, a także wcielili się w rolę aktorów podczas zajęć teatralnych!

Całość przedsięwzięcia koordynowali jednak nauczyciele przedmiotowi i dyrekcja, którym należą się ogromne podziękowania: – Bez ich zaangażowania ten projekt nie miałby szans realizacji – podkreślali uczniowie.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu jest nauczycielka języka angielskiego w I LO w Augustowie Joanna Ostapowicz. Zadaliśmy jej kilka pytań:

– Pani Joanno proszę nam opowiedzieć o swoich wrażeniach po wizycie Portugalczyków i Bułgarów w Augustowie.
– Osobiście czuję się spełniona i w pełni usatysfakcjonowana, że naszym gościom zapewniliśmy tak ciekawy i rozwijający pobyt. Jednak najbardziej dumna jestem z tego, że to nasi wychowankowie – uczniowie I LO w Augustowie stanęli na wysokości zadania. To, w jaki sposób zaprezentowali zagranicznym kolegom swoją szkołę i metody uczenia się chemii, fizyki, biologii jest nadzwyczaj wyjątkowe. Wiem, że kosztowało ich to ogromnie dużo pracy i bardzo mnie cieszy, że podeszli do tych zadań tak niezwykle profesjonalnie, rzetelnie i obowiązkowo. Nasi partnerzy, na zakończenie wizyty, podkreślili, że te polskie lekcje na zawsze zostaną w ich pamięci. A słów zachwytu nie było końca!

– A co się właściwie działo podczas tej wizyty, Pani Joanno?
– Zaczęliśmy od spotkania z włodarzami miasta i zwiedzania Augustowa. Kolejne trzy dni nasi partnerzy spędzili w szkole na specjalnie przygotowanych zajęciach, podczas których zaprezentowaliśmy im nowoczesne i niezwykle rozwijające techniki i metody uczenia się. Młodzież przeprowadzała m.in. doświadczenia chemiczne i fizyczne w sterylnie przygotowanych warunkach laboratoryjnych. Wszystko było odpowiednio opisane, wytłumaczone i każdy zainteresowany mógł wcielić się w rolę laboranta. To dla nas niby oczywiste, ale proszę mi wierzyć – nasi partnerzy nie pracują takimi metodami w swoich szkołach, więc ich zainteresowanie i entuzjazm był ogromny. Nasze mikroskopy, manekiny, wystawy szkolne okazały się być niezwykle innowacyjne dla naszych gości. Ten projekt uczy nas doceniać to, co mamy!

– Co jeszcze im pokazaliście, czego ich nauczyliście?
– W Augustowie młodzi Portugalczycy i Bułgarzy brali udział w zajęciach edukacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych metod i aplikacji mobilnych. Sama prowadziłam zajęcia dotyczące nauki jęz. angielskiego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i muszę przyznać, że przygotowując się do spotkania poznałam wiele nowych programów ułatwiających uczenie się, co było nie tylko dla naszych gości, ale także i dla mnie samej bardzo odkrywcze. Bardzo miło mi było widzieć tak duże zainteresowanie w oczach partnerów projektowych.

– A czy oprócz nauki znalazł się czas na odkrywanie uroków grodu nad Nettą?
Ależ oczywiście! Zachwyt gości pięknem Augustowa można było widzieć i słyszeć podczas realizacji każdego zaplanowanego działania. Dzięki naszemu sponsorowi, Akademii Wodnej Augustów pływaliśmy motorówkami, w ciągu 4 dni przespacerowaliśmy ponad 30 km wzdłuż i wszerz Augustowa. Niezwykle ciekawą i nieocenioną lekcją przyrody na łonie natury okazały się zajęcia z Nadleśnictwem Augustów na Szlaku Orła Białego. Młodzież tuliła się do drzew, kontemplowała przyrodę – to niecodzienny widok w dzisiejszych czasach.

– Żegnaliście się też na łonie natury...
– To prawda. Dzięki uprzejmości i hojności Żeglugi Augustowskiej oraz Burmistrza Miasta Augustowa zorganizowaliśmy pożegnalny rejs statkiem po okolicznych jeziorach. Wybraliśmy rejs nocny z koncertem naszej uczennicy Agnieszki Jaśko i dyskoteką dla młodzieży na pokładzie. Dla wszystkich uczestników była to wyjątkowa noc w ich życiu. Nas, augustowian jednak to nie dziwi– cóż może być piękniejszego od zachodu słońca na augustowskich jeziorach, przy ulubionej muzyce i gronie najbliższych przyjaciół!

Projekt „Naucz się uczyć” realizowany jest przy finansowym wsparciu programu Erasmus+, jak również przy pomocy firm i przedsiębiorstw augustowskich: Brunshwick Marine in Poland Sp. z o. o., BALT–YACHT K. A. i B. Kozłowscy Sp. J., UKS Akademia Wodna, Nadleśnictwo Augustów, Żegluga Augustowska, ASS Społem, Urząd Miasta Augustowa, Powiat Augustowski.

powitanie1

biol1

chemia3

grupa2

motor2

teatr6