godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Jak zatrzymać chwile te...,

czyli historia 85 lat Szkoły w muzycznych i tanecznych przebojach

15.10.2012 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej teatr szkolny Res Humanae dwukrotnie wystawił spektakl Jak zatrzymać chwile te…, czyli historia szkoły w muzycznych i tanecznych przebojach. Widowisko z udziałem prawie pięćdziesięciu wykonawców obejrzeli goście w czasie uroczystości powiatowych oraz uczniowie naszej szkoły. Po raz kolejny po zakamarkach wspomnień oprowadzał Patron Szkoły Grzegorz Piramowicz (w tej roli Krystian Sołtys), który znakomicie odnajdował się w realiach kolejnych generacji uczniów, gdyż jak sam stwierdził: trzeba się uczyć. Odnalazł się zarówno w międzywojennym tangu, tańczonym na pierwszym w historii szkoły balu maturalnym w 1939 roku, twiście lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia czy nawet, wbrew temu, co mówił, we współczesnym hip–hopie, zatańczonym brawurowo przez zespół przygotowany przez panią Sandrę Galicką (absolwentkę naszego liceum) i pana Krzysztofa Smoleńskiego. Wspierali go w charakterystycznych strojach reprezentanci czterech pokoleń uczniów naszej szkoły: pradziadek Leon - uczeń liceum międzywojennego (Adrian Smykowski), babcia Emilia - lata sześćdziesiąte XX wieku (Emilia Roszkowska), mama Gabriela - pokolenie końca dwudziestego wieku (Gabriela Maksimowska) oraz córeczka Agnieszka - gimnazjalistka XX1 wieku (Agnieszka Hintertan). 85 lat historii szkoły pomagał odliczać kalendarz przygotowany przez panią Joannę Hejduk.

Obrazom przeszłości towarzyszyły śpiewane przez solistów i grupę teatralną piosenki, począwszy od Takiej gminy z Kabaretu Starszych Panów, poprzez międzywojenne: Umówiłem się z nią na dziewiątą (Tomasz Suchwałko) czy Blady Niko (Aneta Boguszewska, Urszula Jurczewska, Alicja Kawka, Aneta Hintertan) oraz późniejsze przeboje: Walentyna twist (Diana Piekarska), Tak bardzo się starałem. Dramatyczne momenty w historii szkoły upamiętniły piosenki Jacka Kaczmarskiego Stanął w ogniu nasz wielki dom…(Zuzanna Kozłowska) oraz dedykowana wszystkim, którzy odeszli, nauczycielom i uczniom czterech pokoleń Kolęda dla nieobecnych Zbigniewa Preisnera z tekstem Szymona Muchy (Magda Korzeniecka). W finale ujrzeliśmy obok siebie reprezentantów czterech pokoleń we wspólnym ponadczasowym polonezie i tytułowej dla spektaklu piosence- również z Kabaretu Starszych Panów - Jak zatrzymać chwile te

Grzegorz Piramowicz - gospodarz widowiska spuentował spektakl stwierdzeniem: Zbiór przywołanych obrazów to dowód na to, że każde pokolenie ma swoje wspomnienia, mało tego – każdy uczeń i pedagog tej placówki ma swoje odrębne wspomnienia… Wszystkie je łączy wspólna szkoła. Cieszę się, że przypadł mi w zaszczyt bycia patronem tej szkoły. Miałem szanse być z Państwem na obchodach przed 10 i 5 laty… Jestem tu dziś! I wierzę, że będę także wtedy, gdy szkoła obchodzić będzie setne urodziny… Żegnam kolegów – pedagogów i życzę im powodzenia w wypełnieniu „Powinności nauczyciela”.

Autorką scenariusza i reżyserem widowiska jest pani Bożena Bendig. W spektaklu wykorzystano między innymi teksty z międzywojennej gazety wydawanej przez uczniów:

Kiedyś, po latach, gdy będziemy starzy,
Gdy wiek siwizną głowy nam przyprószy

Lada wspomnienie małe nas rozmarzy,
Wychodząc z głębin zapomnienia w duszy,
I wtedy może jakaś myśl zbłąkana,
Jakaś piosenka, lub słyszane słowo,
Obudzi w sercu lata zapomniane,
Młodość ożyje w nas znowu na nowo.

[Echo Szkolne, maj – czerwiec 1939].

Spektakl został doceniony przez gości szkoły, którzy w swoich wystąpieniach w części oficjalnej uroczystości wielokrotnie do niego się odwoływali.

Zagrali w nim następujący uczniowie (niektórzy z powodzeniem debiutowali w naszym szkolnym teatrze):

Grzegorz Piramowicz
Sołtys Krystian kl. 2b

Grupa międzywojenna
Galicka Klaudia kl. 1a
Kalisz Justyna kl. 2c
Boguszewska Aneta kl. 2d
Jurczewska Urszula kl. 2d
Hintertan Aneta kl. 1b
Smykowski Adrian kl. 2d
Suchwałko Tomasz kl. 2b
Bołtralik Szymon kl. 1b

Grupa powojenna - „czerwona"
Roszkowska Emilia kl. 2d
Kawka Alicja kl. 1c
Gromkowska Waleria kl. 1cg
Karpińska Anita kl. 1c
Kozłowska Zuzanna kl. 1d
Piekarska Diana kl. 3cg
Wasilewski Adrian kl. 3d
Skibicki Michał kl. 2c

Lata 70-80
Charko Klaudia kl. 3d
Maksimowska Gabriela kl. 1d
Złotkowska Klaudia kl. 1d
Cieślukowska Katarzyna kl. 2bg
Szałwińska Wioleta kl. 3b
Jaśko Julia kl. 2d
Łukawski Łukasz kl. 1b

Lata 90- XXI wiek
Szczerba Aleksandra kl. 1a
Hintertan Agnieszka kl. 1bg
Prawdzik Natalia kl. 2cg
Kowalczyk Zuzanna kl. 2bg
Korzeniecka Magdalena kl. 3d
Uliś Michał kl. 1b

Tancerze:
Lewoc Klaudia kl. 2c
Pietrzak Maja kl. 3a
Romańczuk Natalia kl. 3ag
Jaszczuk Anna kl. 3ag
Szałkowska Natalia kl. 3ag
Puczyńska Magda kl. 3ag
Morgownik Justyna kl. 3bg
Jermak Weronika kl. 3bg
Lotkowska Monika kl. 3bg
Sianowski Bartosz kl. 3ag
Filipow Mateusz kl. 3ag
Stankiewicz Patryk kl. 3bg

Obsługa techniczna
Kowalewski Krystian kl. 3b
Chmielewski Jacek kl. 1b
Ścibek Michał kl. 1b

1p

2p

3p

4p

5p

6p

7p

8p

9p