godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Narodowe czytanie 2019

01

W sobotę 7 września 2019 r. na Rynku Zygmunta Augusta odbyło się Narodowe Czytanie Nowel Polskich. Akcja, zainicjowana przez Prezydenta RP, odbywa się od 2012 roku. Została zapoczątkowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W tym roku w całej Polsce czytano utwory reprezentujące różne epoki i style – od romantyzmu po dwudziestolecie międzywojenne: „Sawę" Henryka Rzewuskiego, „Katarynkę" Bolesława Prusa, „Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej, „Sachem" Henryka Sienkiewicza, „Dym" Marii Konopnickiej, „Orkę" Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony..." Stefana Żeromskiego i „Mój ojciec wstępuje do strażaków" Brunona Schulza. Organizatorem tegorocznej akcji były Augustowskie Placówki Kultury, a współorganizatorem między innymi pani Bożena Bendig z młodzieżą z teatru Res Humanae (I LO w Augustowie).

W czytaniu uczestniczyło wiele osób dorosłych, m.in. Starosta Powiatu Augustowskiego pan Jarosław Szlaszyński i Naczelnik Wydziału Edukacji pani Bożenna Kondracka oraz młodzież, która prezentowała się, łącząc tradycyjne czytanie z różnymi formami teatralnymi.

Nasza szkoła (podobnie jak w poprzednich latach) wystawiła kostiumowy spektakl na bazie tekstu „Dobra pani". Wraz z aktorami i czytającymi gośćmi (p. Bożenna Kondracka – Starostwo Powiatowe w Augustowie, p. Martyna Chodacz – Starostwo Powiatowe w Augustowie, p. Michał Kotarski – Urząd Miasta w Augustowie oraz p. Paweł Leszkowicz - nauczyciel naszej szkoły) widzowie przenieśli się na prowincję: do dworku w niewielkim miasteczku Ongrodzie, gdzie mieszkała Ewelina Krzycka, bogata, bezdzietna wdowa, szczycąca się dobroczynnością - tytułowa „dobra pani". Czy na pewno słowo „dobra" oddaje charakter bohaterki?

Na to pytanie odpowiedzi udzielili:
Amelia Palczewska (pani Ewelina), Agata Maliszewska (jej garderobiana) oraz przybrana córka Hela – w tej roli Olga Chełmińska oraz gościnnie absolwentka teatru Martyna Chodacz - z d. Jatkowska jako Helka po latach wraz z córką Adą Chodacz (mała Hela), Anna Karczewska, Magdalena Karpińska, Julia Mantaj, Aleksandra Cilulko, Marta Przekopska, Łukasz Kłoczko (rodzina krewnych Heli oraz mieszkańcy miasta), Miłosz Sadowski (artysta z Włoch) wraz z Mają Bielawską (jego służący z Wenecji grający na ukulele - udany debiut w Res Humanae!). Młodszych kolegów wsparł jak niemal co roku absolwent teatru, student prawa i autor dramatów - Paweł Kondracki.

Głównemu organizatorowi, czytającym gościom oraz absolwentom I LO i małej Adzie członkowie teatru gorąco dziękują za wsparcie!

Zapraszamy wszystkich na prezentację Narodowego Czytania w naszej szkole.

02

03

04

05

06

07

08

09