godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Res Humanae NASZE WYSTĘPY I WYSTĘPKI… w roku 2019/2020

(trzydziesty drugi rok istnienia teatru)

02

Narodowe Czytanie Lektur
7 września 2019 r. na Rynku Zygmunta Augusta,
13 września 2019 w szkole
Spektakl „Dobra pani" na podstawie noweli Elizy Orzeszkowej grany przez wielu aktorów teatru Res Humanae.
Czy na pewno słowo „dobra" oddało charakter bohaterki ? Na to pytanie negatywnej odpowiedzi udzielili: Amelia Palczewska (rola tytułowa) oraz jej przybrana córka Hela – w tej roli Olga Chełmińska oraz gościnnie absolwentka teatru Martyna Chodacz - z d. Jatkowska jako Helka po latach wraz z córką Adą Chodacz (mała Hela), Agata Maliszewska, Anna Karczewska, Magdalena Karpińska, Julia Mantaj, Aleksandra Cilulko, Marta Przekopska, Łukasz Kłoczko, Miłosz Sadowski, Maja Bielawska. Młodszych kolegów wsparł jak niemal co roku absolwent teatru, student prawa i autor dramatów - Paweł Kondracki.

03

04

Przeboje naszych rodziców (lata osiemdziesiąte...),
czyli „Jolka, Jolka pamiętasz..."
26 września 2019 r.
przywitaliśmy uczniów klas pierwszych z przytupem dwukrotnie granym nieco szalonym spektaklem muzycznym, a po południu na występ otwarty zaprosiliśmy rodziców. Miłość od piaskownicy po wiek dorosły to wątek fabularny opowieści, a resztę dośpiewaliśmy w 22 poważnych i mniej poważnych piosenkach polskich i obcych... Było miejsce na wzruszenie, śmiech, bunt przeciwko złu świata czy słynną peerelowską kolejkę.
Na scenie ponad dwadzieścia osób i występujący z nami i... gitarą pan Tomasz Skowroński.

05

06

Piosenki wiecznie młode,
czyli „Cała sala śpiewa z nami..."
23 października 2019 r.
26 listopada 2019 r.
Piosenki najstarszego pokolenia (lata sześćdziesiąte dwudziestego wieku) to kolejna wędrówka muzyczno- poetycka w przeszłość. Teatr Res Humanae zaprosił Seniorów na kawiarenkę „Piosenki wiecznie młode". Sala teatralna była zapełniona po brzegi.
Najmłodsi członkowie teatru – 20 osób, nabór z września 2019 roku - w części muzycznej przedstawili przeboje lat sześćdziesiątych. I jak głosił jeden z nich: cała sala śpiewała z nami! Także „Rzepkę" Tuwima starsze pokolenie recytowało razem z aktorami, świetnie się przy tym bawiąc. Nie zabrakło też nastrojowych wykonań, np. „Anna Maria" czy „Kawiarenki". Debiutanci znakomicie poradzili sobie na scenie. Otrzymali brawa na stojąco. Po raz kolejny muzyka połączyła pokolenia!
Kolejne występ otwarty dla rodziców i dziadków w końcu listopada.

07

Wycieczka do teatru
i spotkanie z aktorem Markiem Cichuckim,
odtwórcą głównej roli w spektaklu „Hobbit"
24 października 2019 r.

Jako jedyna scena w Europie Teatr Dramatyczny w Białymstoku uzyskał prawa do wystawienia scenicznej wersji książki J. R. R. Tolkiena. Spektakl w reżyserii Grzegorza Suskiego był wyjątkowym wydarzeniem – polską prapremierą. Inscenizacja z niezwykłym rozmachem, oparta na wszystkich znanych postaciach z książki. Na scenie na tle fantastycznej scenografii występował w znakomitych charakteryzacjach prawie cały skład białostockiego teatru, wzmocniony tancerzami i akrobatami, a na widowni aktorzy Res Humanae i interesujące spotkanie z augustowianinem Markiem Cichuckim, współpracującym z Res Humanae, i młodymi akrobatami. Poznaliśmy widowisko od podszewki! W głębi duszy każdy z nas jest Hobbitem!

Występy charytatywne
WOŚP
12 stycznia 2020 r.
„Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków"
spektakl i zabawy dla dzieci
„Siedem krasnoludków" w tytule to forma niemęskoosobowa, równoprawna w stosunku do męskoosobowej„siedmiu", tradycyjnie używana w tytule baśni, ponieważ dotyczy duszków, postaci fantastycznych o nieokreślonej płci, a nie męskich. Ta forma celowo wystąpiła na plakacie, tym bardziej że w inscenizacji Res Humanae owe duszki były kreowane na scenie ( z niewielkim? wyjątkiem) przez dziewczęta: Maję Bielawską, Olę Cilulko, Izę Danilczyk, Małgosię Kierkla, Natalię Kotarską, Ninę Rogalską i Maćka Łaskowskiego. Ciężar głównej roli udźwignęła delikatna Natalia Bondziul, jej nianią była Paulina Kukuć. A królowa - macocha wystąpiła w dwóch wcieleniach, ale ciągle jako ta zła i zazdrosna wiedźma. W tej roli znakomicie śpiewające Marta Fadrowska oraz Zuzanna Zyskowska. Skład zespołu uzupełnili: Anna Karczewska, Beata Karbowska, Monika Kulikowska, Martyna Tykocka, Zuzanna Wasilczyk, Krzysztof Boguszewski, Wojciech Szczytko oraz Igor Wojtulewicz.
Znakomicie sprawdziła się współpraca debiutantów i doświadczonych aktorów:
Amelii Palczewskej, Marty Przekopskiej, które pod nieobecność chorej p. Bożeny Bendig rządziły grupą przy wsparciu p. Elżbiety Klekotko. Natomiast nad kawiarenką czuwała Anna Karczewska wraz p. Bogdą Sieńko. Teatr musi grać! Brawo!

08

09

10

WOŚP
12 stycznia 2020 r.
„Piosenki wiecznie młode"
Kawiarenka poetycko-muzyczna
Niemal ten sam skład trzy godziny później wystąpił przed dorosłą widownią w przebojach muzycznych i poetyckich z lat sześćdziesiątych. Zabawa przy kawie i słodkim poczęstunku była przednia, a sala teatralna pełna!

11

12

Hospicjum w Augustowie
12 lutego 2020r.
Spektakl, na który złożyły się radosne i nastrojowe piosenki starszego pokolenia oraz inscenizacja wiersza Tuwima „Rzepka", przyniósł wiele radości ciężko chorym pensjonariuszom Hospicjum w Augustowie...
a dla nas – członków teatru był niezwykłym życiowym doświadczeniem:
Maja Bielawska, Natalia Bondziul, Izabela Danilczyk, Marta Fadrowska, Małgorzata Kierkla, Kinga Piotrowska, Natalia Siłkowska, Krzysztof Boguszewski, Maciej Łaskowski, Kamil Sławiński oraz Igor Wojtulewicz.
Co zapamiętaliśmy poza najważniejszym - egzystencjalnym wzruszeniem ?
Na miejscu okazało się, że mimo usilnych i drobiazgowych przygotowań zapomnieliśmy laptopa, a odległość dzieląca szkołę i Hospicjum jest znaczna.
Ale cóż to znaczy wobec szansy zbliżenia z ludźmi, którym mogliśmy przynieść nieco radości...

Poza tym braliśmy udział w warsztatach, konkursach, które też organizowaliśmy ...

Plany...
16 marca 2020 r. dzieci z augustowskich przedszkoli i młodszych klas szkół podstawowych miały obejrzeć spektakl „Królewna Śnieżka i siedem krasnoludków". Przedstawienie zawiesiliśmy, ale liczymy na to, że się odbędzie.
W trybie pracy zdalnej pracujemy nad „Czekoladkami", „Egzaminem dojrzałości" i spektaklem muzyczny „Musicale, musicale..."
Już teraz zapraszamy widzów na premiery!
A wszystkich chętnych z radością powitamy na naszej profesjonalnej scenie w kameralnej sali teatralnej w I LO!
Do zobaczenia na scenie lub na widowni!
członkowie i opiekun Res Humanae

A na koniec wakacyjna niespodzianka! Zobaczcie, na co stać naszych nauczycieli, bo nie wszyscy to pamiętają! A warto!

13

14