godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Mundurowi w Piramowiczu

07

Dyrekcja I LO w Augustowie im. Grzegorza Piramowicza wyszła naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i zadbała, za zgodą Ministra Obrony Narodowej, o utworzenie oddziału przygotowania wojskowego. Dzisiaj, 7 września, w murach liceum uroczyście podpisano umowę między Anną Moniką Sus-Cilulko, dyrektorem placówki, a płk. Ireneuszem Królem, dowódcą jednostki wojskowej 14 Pułku Przeciwpancernego z Suwałk, odpowiedzialnej za organizację i prowadzenie zajęć praktycznych.

- Uczniowie tego oddziału będą realizowali zajęcia zgodnie z ramowym planem nauczania dla liceum ogólnokształcącego, a dodatkowo będą brać udział w typowo wojskowych szkoleniach teoretycznych i praktycznych – powiedziała podczas dzisiejszej uroczystości Anna Monika Sus-Cilulko, dyrektor I LO placówki.

– Dzięki jednostce wojskowej 14 Pułku Przeciwpancernego im. Józefa Piłsudskiego zajęcia z pewnością będą prowadzone na najwyższym poziomie. Profil nauczania będzie służył kształceniu sylwetki młodego patrioty, który w przyszłości będzie mógł trafić do armii.

- Obecnie w Suwałkach mamy trzy tego typu klasy. Jestem więc przekonany, że nasze doświadczenie z powodzeniem wykorzystamy w Augustowie i sprawimy by uczniowie byli wychowywani w duchu patriotyzmu oraz w duchu kultywowania tradycji wojskowej. – podkreślał płk Ireneusz Król. – Życzę wszystkim powodzenia oraz zapewniam, że jesteśmy do dyspozycji. Mam nadzieję, że mimo obecnej sytuacji związanej z koronawirusem, będziemy mogli was gościć w naszej jednostce.

Jarosław Szlaszyński, starosta powiatowy, podkreślał natomiast, że dołoży wszelkich starań, żeby nowy oddział był pod każdym względem wzorcowy i świecił przykładem.

- Oprócz godzin, które zostały ujęte w programie ministerialnym, będą przewidziane dodatkowe zajęcia. Już dziś mogę powiedzieć, że będą to między innymi kursy sternika motorowodnego, zdobycie patentu płetwonurka czy możliwość uzyskania prawo jazdy – wyliczał starosta.

- Chcielibyśmy też, żeby uczniowie uczestniczyli w szkoleniu z zakresu sportów walki. To tylko niektóre z naszych propozycji, w zanadrzu mamy jeszcze wiele innych.

Pod koniec uroczystości starosta wręczył dyrektor I LO portret generała dywizji Wojska Polskiego Aureli Serda-Teodorskiego, komendanta Wyższej Szkoły Wojskowej w latach 1922-1925.

- Chciałbym, żeby ten portret znalazł się w pracowni nowego oddziału, a generał był wprzewodnikiem w kształceniu wojskowym i ogólnym – dodał starosta.

Przypomnijmy, że w klasie, która jest w tym roku absolutną nowością, naukę rozpoczęło 28 uczniów. Absolwenci tej klasy będę mieli łatwiejszą drogę startu do zawodowej służby wojskowej. Dzięki zdobytej wiedzy i umiejętnościom w szkole średniej, będą dodatkowo punktowani przez komisje rekrutacyjne np. aplikując do wyższych szkół wojskowych.
JW

01

02

03

04

05

06

08

09

10

11

12

13

14

15

16