godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Sukcesy w konkursach artystycznych

Od wielu lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie biorą udział w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym Ojczyzna to krajobraz. Przypomnijmy: trzy lata temu Paweł Leszkowicz (obecnie student psychologii, aktor warszawskiego teatru akademickiego Hybrydy) zajął III miejsce w Gołubiu-Dobrzyniu, dwa lata temu w finale ogólnopolskim znalazła się Paula Wyszyńska.

W tym roku także, 5 listopada 2012 r., jedna z uczestniczek eliminacji wojewódzkich odniosła niezwykły sukces. Aleksandra Bielawska, uczennica klasy 2c, została laureatką głównej nagrody. Zachwyciła profesjonalne jury opowieścią Nieodkryty bohater. W finale jej zadaniem było przedstawienie improwizacji na temat Czy świat potrzebuje pomocy? Ola wygrała cenną nagrodę oraz udział w konkursie ogólnopolskim, który tym roku odbył się 16-18 listopada w Toruniu. W finale uczestniczyło 21 najlepszych krasomówców ze wszystkich województw. W rezultacie oratorskich zmagań reprezentantka I LO w Augustowie, a zarazem jedyna reprezentantka województwa podlaskiego zajęła IX miejsce w Polsce. W przygotowaniach do prezentacji uczennicę wspierała pani Bożena Bendig.

A oto fragment dziesięciominutowego wystąpienia uczestniczki konkursu: Pamiętam jak dziś coroczne rodzinne zjazdy, na których On – mimo że najstarszy - królował ze swym niebanalnym żartem wśród czworga swoich dzieci i jedenaściorga wnuków. Rodzina zazwyczaj gromadziła się wokół kamiennego pieca w ogromnej drewnianej altanie, zbudowanej przez dziadka i nazwanej „Bielnikiem Babuni”. Miejsce naszych spotkań otoczone było dębami i brzozami, których ciągle przybywało. Dziadziuś bowiem sadził po narodzinach każdej wnuczki brzozę, a po narodzinach wnuczka – dąb. Każdy z nas ma zatem swoje własne drzewo, również ja. Moja brzoza, wysoka i smukła, dawno mnie przerosła i jest żywym wspomnieniem kochanego dziadka Edka, którego ręką była posadzona 17 lat temu. Nie zapomnę, kiedy jako mała dziewczynka spacerowałam z nim za rękę po pobliskich polach. Gdy przechadzaliśmy się ulicami naszego miasteczka, do którego dziadek wraz z babcią przeprowadzili się wiele lat temu po założeniu rodziny, opowiadał z dumą o potrzebie zapuszczenia korzeni, utożsamienia się z jakimś miejscem na ziemi. Mimo że byłam jeszcze małą dziewczynką, dużo rozumiałam, kiedy mówił o najważniejszych wartościach w życiu. Często podkreślał, że trzeba być uczciwym, bo tylko taki człowiek jest coś wart. W swoje mądre pouczenia zawsze umiejętnie wplatał jakieś historie i choć dzisiaj ich dokładnie nie pamiętam, wiem, że wszystkie były bardzo przejmujące(…)

Dziś wiem, że moje miejsce na ziemi odnajdę wśród brzóz i dębów, tak jak one zapuściłam tu korzenie i zawsze, nawet z najdalszych podróży, będę tu wracać… Warto dodać, ze ta sama uczennica zajęła także w listopadzie drugie miejsce na Wojewódzkim Festiwalu Piosenki i Poezji Patriotycznej w kategorii twórczości własnej, a jej koleżanki i koledzy ze szkolnego teatru Res Humanae - III (Szymon Bołtralik) i IV (Klaudia Galicka) w kategorii recytacji i VI (Aneta Boguszewska) w kategorii śpiewu. W konkursie uczestniczyło ponad sześćdziesięciu uczestników z całego województwa.             

         Znaczącym osiągnięciem, podobnie jak w roku ubiegłym (II miejsce), mogą poszczycić się także reprezentanci szkoły na Wojewódzkim Konkursie MAT- wygrywa Miłość, Akceptacja, Tolerancja. Konkurs propaguje wymienione wyżej wartości, podsumowanie odbywa się corocznie około 1 grudnia w związku ze Światowym Dniem Solidarności z Chorymi na AIDS. Aneta Boguszewska (wokal, gitara) i Urszula Jurczewska (wokal)  wraz ze wspierającymi je instrumentalnie Zuzanną Kozłowską (flet) i Michałem Ulisiem (klawisze) przeszli 5 listopada 2012 r. pomyślnie przez eliminacje, na których trzeba było zaprezentować piosenkę własnego autorstwa. Do finału, który wiąże się z udziałem w warsztatach i koncercie w Białymstoku oraz nagraniem płyty w profesjonalnym studio, zakwalifikowało się tylko 10 uczestników z województwa, w tym uczniowie naszej szkoły – członkowie teatru Res Humanae z dwiema piosenkami: Zamiast tekst -Julia Jaśko, muzyka – Aneta Boguszewska oraz Definicja tekst - Julia Jaśko, Aneta Boguszewska, muzyka – Aneta Boguszewska. Opiekunem artystycznym grupy była pani Bożena Bendig. Powodzenia w finale!

1

Aleksandra Bielawska w Toruniu - losowanie kolejności wystąpień.

2

Toruń, Muzeum Piernika A. Bielawska czwarta z prawej.

3