godlo2                             

Zespół Szkół Ogólnokształcących w Augustowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza

                              logomale120

Wspomnienie o absolwencie I Liceum, reżyserze i aktorze, Andrzeju Szczytce

as1

W ostatnich dniach dotarła do społeczności I LO w Augustowie smutna wiadomość – 11 czerwca 2021 roku zmarł przedwcześnie w wieku 65 lat zasłużony dla kultury polskiej absolwent naszej szkoły - reżyser i aktor Andrzej Szczytko.

Pan Andrzej Szczytko ukończył klasę IV c I Liceum Ogólnokształcącego im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie w roku 1974. Był wychowankiem profesora Henryka Parzonki. Już w czasie nauki w szkole średniej uczestniczył w konkursach recytatorskich oraz amatorskich spektaklach teatralnych.

Po ukończeniu liceum studiował na Wydziale Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Zagrał wiele ról w filmach i spektaklach teatralnych na polskich scenach. Angażował się również w przedsięwzięcia aktorskie, reżyserskie i organizacyjne poza granicami kraju, m.in. w Stanach Zjednoczonych czy na Ukrainie. Za działalność w dziadzinie kultury został uhonorowany licznymi nagrodami.

Nasz starszy szkolny kolega utrzymywał kontakt ze swoją klasą i szkołą. Jako profesjonalista uczestniczył w jury I Powiatowego Konkursu Młodego Aktora, organizowanego od kilkunastu lat przez I LO w Augustowie. Brał udział w spotkaniach z młodzieżą. Po raz ostatni społeczność szkolna w Augustowie mogła z nim się spotkać na obchodach 90-lecia istnienia Zespołu Szkół Ogólnokształcących w czerwcu roku 2017. W części artystycznej, zatytułowanej „Szkoła pokoleń", wraz z teatrem Res Humanae wystąpili absolwenci szkoły, wśród nich zawodowy aktor Andrzej Szczytko, który zaprezentował fragmenty „Traktatu moralnego" Czesława Miłosza.

Bardzo żałujemy, panie Andrzeju, a dla niektórych z nas - Andrzeju, że nie zobaczymy już Pana w kolejnych rolach, nie obejrzymy wyreżyserowanych przez Pana sztuk czy nie przeczytamy kolejnych przekładów dramatów, ostatni z nich dotarł do niektórych z nas na dwa dni przed Pańską śmiercią...

Składamy wyrazy współczucia wszystkim, których pogrążyła w żałobie śmierć pana Andrzeja Szczytki.

Społeczność szkolna I Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie

1

as